درشکه احمدی نژاد مقام معظم رهبری انتخابات ریاست جمهوری

درشکه: احمدی نژاد مقام معظم رهبری انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی خداحافظی محمود احمدی‌نژاد با مجمع تشخیص مصلحت؟

برخی تصور می‌کردند با درگذشت آیت‌ا… هاشمی، بعد از پنج سال در مجمع تغییراتی صورت می‌گیرد، ولی نخستین جلسه مجمع در بهمن 95 به ریاست آیت‌ا…موحدی کرمانی در جایگ

خداحافظی محمود احمدی‌نژاد با مجمع تشخیص مصلحت؟

خداحافظی محمود احمدی نژاد با مجمع تشخیص مصلحت؟

عبارات مهم : احمدی نژاد

برخی تصور می کردند با درگذشت آیت ا… هاشمی، بعد از پنج سال در مجمع تغییراتی صورت می گیرد، ولی نخستین جلسه مجمع در بهمن 95 به ریاست آیت ا…موحدی کرمانی در جایگاه مدیر موقت برگزار شد و خبری از معرفی اعضای تازه نشد.

آرمان نوشت:اول خرداد امسال بود که محمدرضا باهنر، عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت اظهار کرد: «طبق قانون، مجمع تشخیص مصلحت نظام دوره قانونی مشخص ندارد و می تواند به اراده رهبری تمدید شود، ولی فکر می کنم مدیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت تا خردادماه تعیین وظیفه شوند.» بنابراین اگر آنچه باهنر بیان کرد محقق شود، دور آینده مجمع تشخیص مصلحت تغییراتی در ترکیب خود خواهد داشت.

خداحافظی محمود احمدی‌نژاد با مجمع تشخیص مصلحت؟

ترکیب مجمع

در وقت معرفی اعضای دوره ششم تغییراتی نسبت به دوره پنجم لحاظ شد، چنان که غیر از آیت ا… محمدرضا توسلی که درگذشته بود، ۵ نفر از اعضا، یعنی آیات محمد امامی کاشانی، محمد محمدی ری شهری، محمد هاشمی و بیژن نامدار زنگنه و یک کاندیدای سال 88 از ترکیب اعضای مجمع تشخیص کنار گذاشته شدند. در دوره هفتم هم به طور طبیعی ریاست مجمع تعیین خواهد شد، آیا که آیت ا… هاشمی رحلت کردند و آیت ا… موحدی کرمانی هم حکم ریاست دائمی دریافت نکرده هست. بنابراین صدور حکم ریاست دائمی بر مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام خواهد شد.

احمدی نژاد از بین بردن می شود؟

برخی تصور می‌کردند با درگذشت آیت‌ا… هاشمی، بعد از پنج سال در مجمع تغییراتی صورت می‌گیرد، ولی نخستین جلسه مجمع در بهمن 95 به ریاست آیت‌ا…موحدی کرمانی در جایگ

اکنون گمانه زنی ها راجع به لیست تازه اعضای مجمع در جریان است و بسیاری بر این اعتقاد هستند که احتمال از بین بردن محمود احمدی نژاد جهت حضور در مجمع تشخیص زیاد است و جهت این ادعا دلایلی ذکر می کنند. نخست آنکه این مجمع همان طور که از نامش مشخص هست، جهت تشخیص عالی ترین شیوه جهت اداره کشور و برطرف اختلافات هست. مقام معظم رهبری نیز همواره تلاش داشته و دارند تا عالی ترین تصمیم جهت کشور اتخاذ و اجرا شود که در مواردی این مصلحت سنجی را به صورت علنی بیان کردند؛ مانند 5 مهرماه 95 که مقام معظم رهبری در ابتدای درس خارج فقه فرمودند: «یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه صلاح حال خود آن شخص و صلاح کشور گفتم که صلاح نمی دانیم شما در فلان قضیه شرکت کنید… اگر توی این مقوله وارد شدید، در کشور دوقطبی ایجاد می شود، خیلی راحت هست. ما این توصیه را به یکی از مردها کردیم. خب حالا این مایه اختلاف بشود بین برادران مومن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید آیا پشت بلندگو نگفته؟ خب، حالا این هم پشت بلندگو»؛

یک روز بعد از آن بود که نامه ای با امضای احمدی نژاد منتشر شد که در آن آمده بود: «همان گونه که مستحضر هستید، در دیدار مورخ نهم شهریورماه سال جاری، اینجانب برنامه های تبیین انقلاب در سراسر کشور را تشریح نمودم، بعد از آن حضرت عالی توصیه فرمودید که در این دوره مصلحت نیست بنده در انتخابات شرکت نمایم و اینجانب نیز تبعیت خود را اعلام نمودم. ضمن تقدیر از بیانات مهم حضرت عالی در جلسه درس خارج فقه مورخ پنجم مهرماه جاری، به استحضار می رسانم که در عمل به منویات رهبر بزرگوار انقلاب، برنامه ای جهت حضور در عرصه مسابقه های انتخاباتی سال آینده ندارم.»

اما در کمال شگفتی او با فراموش کردن آنچه در این نامه نوشته بود، اقدام به عضویت جهت حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 کرد و در برابر سوالات خبرنگاران در محل عضویت که حول محور تناقض گفتار و عملش بود، ابتدا سکوت و سپس ادعا کرد: «رهبری من را نهی نکردند، گفتند نیایید بهتر است! ایشان سفارش کردند در انتخابات شرکت نکنم؛ من هم پذیرفتم و توصیه ایشان به معنای نهی نبود.»

خداحافظی محمود احمدی‌نژاد با مجمع تشخیص مصلحت؟

البته تنها این عنوان نبود که اختلاف در گفتار و عمل احمدی نژاد را نمایان کرد، چنان که در عنوان الحاق شرکت حج و زیارت به شرکت میراث فرهنگی هم چنین رفتاری مشاهده شد و آیت ا… ری شهری آن را چنین به نگارش درآورد: «نامه اول، از دفتر مقام معظم رهبری به آقای احمدی نژاد نوشته شده است بود که در آن مخالفت معظم له به اطلاع ایشان رسیده بود. البته این نامه بعد از یک هفته مجددا به صورت آنی نیز جهت ایشان ارسال گردید. نامه دوم را مقام معظم رهبری با دست خط خودشان جهت مدیر جمهور نوشته بودند. بعد از این دو نامه و هنگامی که مشاهده شد دولت همچنان در پی عملی ساختن تصمیم خود است و ضمنا حکم آقای لیالی به وسیله آقای مشایی صادر گردید و به ذیحسابی هم دستور مسدود کردن حساب شرکت حج ابلاغ گردید، آیت ا… خامنه ای دستور می دهند نامه سوم خطاب به من نوشته شود. آقای حجازی در این باره توضیح داد: به آیت ا… خامنه ای عرض کردم آیا این مطلب به آقای ری شهری نوشته شود؟ آن را به خود آقای احمدی نژاد بنویسم. ایشان فرمودند: نه، دیگر به او نمی گویم و به آقای ری شهری نوشته شود. البته نمی خواستم کار به اینجا بکشد، ولی به هرحال کشیده شد.»

البته موارد دیگر هم ذکر شده است که در این گزارش وقت بازخوانی آن نیست، ولی در نهایت شاید بتوان این فرضیه را مطرح کرد که احمدی نژاد در دور بعدی مجمع تشخیص مصلحت نظام فاقد کرسی خواهد بود. اکنون باید منتظر ماند تا مقام معظم رهبری اسامی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را اعلام بفرمایند.

برخی تصور می‌کردند با درگذشت آیت‌ا… هاشمی، بعد از پنج سال در مجمع تغییراتی صورت می‌گیرد، ولی نخستین جلسه مجمع در بهمن 95 به ریاست آیت‌ا…موحدی کرمانی در جایگ

واژه های کلیدی: احمدی نژاد | مقام معظم رهبری | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs